Zaznacz stronę

Jaka jest cena uczestnictwa?

Zgłoszenie do konkursu jest bezpłatne.

Opłata zgłoszeniowa po wejściu do finału konkursu: 650 zł netto.

Na etapie zgłoszenia każdy uczestnik zgadza się na poniesienie dodatkowych kosztów w przypadku przejścia do finału w wysokości 2850 zł netto za obecność w katalogu.

Obecność na wystawie nie jest obligatoryjna – jest to opcja płatna dodatkowo – opłata wynosi 1400 zł netto.
Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą świadczeń dodatkowych.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt na adres: dobry_wzor@instytutwzornictwa.com

Co daje tytuł finalisty?

Finaliści Konkursu Dobry Wzór 2023 otrzymują:

 1. prezentację na stronie konkursowej w zakładce „Finaliści”,
 2. tytuł:  Finalista Dobry Wzór 2023
 3. prawo do posługiwania się logotypem Finalista Dobry Wzór 2023.

Przejście do etapu finalisty daje możliwość bezterminowego posługiwania się tegorocznym „Godłem Finalista Dobry Wzór 2023”. Każdy finalista będzie posiadał całostronicową prezentację w katalogu Dobry Wzór 2023.

 

Co daje tytuł laureata?

Tytuł Laureata Konkursu Dobry Wzór daje możliwość posługiwania się „Godłem Laureata Dobry Wzór 2023”. Laureaci zostaną ogłoszeni w dniu rozdania nagród, wyróżnieni w katalogu Dobry Wzór 2023 oraz opisani w dodatkowej informacji medialnej podsumowującej tegoroczny Konkurs.

 

Laureaci nagrody Dobry Wzór 2023 otrzymują:

 1. tytuł Dobry Wzór 2023,
 2. statuetkę Dobry Wzór 2023,
 3. prawo do posługiwania się logotypem Dobry Wzór 2023.

 

Do jakiej kategorii mogę zgłosić mój produkt?

Kategoria:

Dom
Stałe i ruchome wyposażenie domu i ogrodu, przedmioty użytku osobistego, artykuły sportowe służące rekreacji lub zabawie, produkty związane z ochroną zdrowia, opieką medyczną, niepełnosprawnościami oraz design uniwersalny – o ile są to produkty kierowane do użytkownika indywidualnego.

Podkategorie :

 • Meble
 • Łazienka
 • Kuchnia i jadalnia
 • Ogród
 • Tekstylia/ Dekoracje
 • Oświetlenie
 • RTV/AGD
 • Wyposażenie wnętrz 

Food Design

Podkategorie:

 • Artykuły spożywcze
 • Urządzenia kuchenne


Usługi

Usługi dla konsumentów materialne i niematerialne: handel i naprawy, hotele i restauracje, usługi osobiste, działalność komunalna i edukacyjna. Usługi dla producentów i biznesu: transportowe, magazynowe, informatyczne, administracyjne.

Grafika użytkowa/ Komunikacja

Oceniane są grafika i drukarstwo służące celom użytkowym, związane z rynkiem wydawniczym i reklamą: projekty książek, gazet, magazynów, znaczków pocztowych, banknotów, plakatów, typografie, ilustracje, identyfikacja wizualna i typograficzna przestrzeni publicznych (lotnisk, biur, szkół, urzędów, instytucji); logotypy. Branding i rebranding.

Opakowania

Opakowania jednostkowe pojedynczych produktów, stosowane w obrocie detalicznym.

Nowe Technologie

Oceniane są produkty i urządzenia cyfrowe zaawansowane technologicznie z branż: RTV, audio-video, foto, komputery i akcesoria, oprogramowania, telefony i tablety. Internet, rzeczy zintegrowane ,systemy zarządzania, nowe materiały (smart materials), robotyka, automatyka, sztuczna inteligencja.

Nowe materiały

Kategoria ta obejmuje nowatorskie tworzywa sztuczne i naturalne, surowce, materiały przemysłu chemicznego i biochemicznego, hutniczego, tekstylnego, ceramicznego w postaci pierwotnej lub przetworzonej, z których wytwarza się produkty w gałęziach przemysłu wdrażających design.

Przestrzeń Publiczna

Oceniane są produkty z obszarów: służby zdrowia, edukacji, obiekty sportowe, a także stałe i ruchome wyposażenie przestrzeni publicznych, place zabaw dla dzieci, sprzęt specjalistyczny, akcesoria i odzież specjalna. Nabywcy: instytucje państwowe, organizacje samorządowe, klienci masowi (określone społeczności, grupy osób) oraz indywidualni.

Transport

Czyli środki służące do przemieszczania ludzi lub ładunków, na który składają się transport indywidualny i pasażerski (komunikacja) oraz transport towarowy (ładunki). Sfera obejmuje transport powietrzny, lądowy, wodny, kolejowy, podziemny i naziemny. Nabywcami i użytkownikami przedmiotów tej sfery są osoby indywidualne, grupy ludzi i firmy.

Web Design

Projekty graficzne i użytkowe stron internetowych oraz aplikacji. Funkcjonalność stron i aplikacji pod kątem UX / UI.

Praca/ Biuro

Obejmuje: stałe i ruchome wyposażenie biur, sal konferencyjnych/audytorialnych, recepcji, pomieszczeń socjalnych; rozwiązania systemowe; akcesoria biurowe; odzież specjalną. Nabywcy/użytkownicy: właściciele firm (prywatnych lub państwowych), pracownicy indywidualni, grupy pracowników.

Dzieci

Wózki dziecięce, foteliki samochodowe, urządzenia elektroniczne, multimedia, zabawki interaktywne, klocki, zabawki edukacyjne, drewniane, gry, odzież i obuwie, tekstylia, meble dziecięce, akcesoria pielęgnacyjne, artykuły szkolne, plastyczne i kreatywne, artykuły sportowe dla dzieci

Sport

Akcesoria sportowe, ubrania i obuwie z przeznaczeniem sportowym. Obiekty sportowe.

Rzemiosło:

Kategoria dla projektantów i producentów tworzących swoje produkty w nieprzemysłowy sposób, w małych seriach, z wykorzystaniem technik rzemieślniczych.

Szczęśliwa trzynastka

Jest to 13 specjalnych pakietów finalistów. Prawo do skorzystania z tej oferty będą mieli projektanci, którzy chcieliby zgłosić swój produkt, który nie jest w masowej produkcji (dopuszczamy prototypy).

 

Jakie produkty mogę zgłosić?

Do Konkursu mogą być zgłaszane produkty i usługi, które są i były dostępne na polskim rynku w okresie pomiędzy 1.01.2019 r. a 14.09.2023 r. 

 

Czy mogę zgłaszać prototypy?

Nie można zgłaszać prototypów. Wyjątkiem jest kategoria specjalna „Szczęśliwa trzynastka” ,która daje możliwość zgłoszenia prototypu produktu.

 

Czy mogę zgłosić jeden produkt do kilku kategorii?

Nie, jedno zgłoszenie może być przypisane do jednej, konkretnej kategorii, lub subkategorii (w kategorii „DOM”).

 

Czy mogę zgłosić więcej niż jeden produkt?

Tak, ale dla każdego z nich trzeba złożyć osobne zgłoszenie wraz z osobną opłatą kwalifikacyjną.

 

Czy mogę zgłosić serię produktów?

Tak, jeśli stanowią one funkcjonalną całość np. zestaw sztućców albo mebli łazienkowych.

 

Co powinienem przygotować do pełnego procesu rejestracji?

Pierwszym etapem jest zgłoszenie produktu do wstępnej oceny. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: https://dobrywzor.com.pl/formularz-zgloszeniowy-dobry-wzor-2023/

Formularz zgłoszeniowy obejmuje:

 • Informacje o produkcie
 • Imię i nazwisko projektanta, lub zespołu projektowego
 • Opis produktu do katalogu
 • Zdjęcia do katalogu w jakości do druku (min. 3, 300 dpi)
 • Dane kontaktowe
 • Dane rejestracyjne zgłaszającego
 • Dane do faktury
 • Link do strony produktu, lub producenta
 • Akceptację regulaminu
 • Zgody marketingowe

 

Co trzeba zrobić po zakwalifikowaniu do Konkursu?

Po zakwalifikowaniu do Konkursu prześlemy link do założenia konta uczestnika na portalu Dobry Wzór. Do pełnego zgłoszenia, potrzebne będzie jeszcze przesłania formularza finalisty wraz z ewentualną decyzją dotyczącą wykupienia usług dodatkowych dostępnego pod linkiem.

Nie wysłanie formularza finalisty w wyznaczonym terminie powoduje dyskwalifikację uczestnika z Konkursu 

 

Kiedy mogę zgłosić produkt do Konkursu Dobry Wzór?

Finalną datą zgłoszeń do konkursu jest 14 września 2023 r., godzina 23:59.

 

Czy muszę dostarczyć oryginalny produkt?

Tak, na wystawę należy dostarczyć oryginalny produkt (szczegóły w regulaminie). Opcja pokazania produktu na wystawie nie jest obligatoryjna. 

 

Gdzie znajdę formularz zgłoszeniowy?

Znajdziecie go Państwo tu: https://dobrywzor.com.pl/formularz-zgloszeniowy-dobry-wzor-2023/

Po jego wypełnieniu następuje kwalifikacja do konkursu, następnie przekazany zostanie link do kolejnego formularza – finalisty.

 

Gdzie znajdę formularz finalisty?

Po zakwalifikowaniu do konkursu prześlemy link do założenia konta uczestnika na portalu Dobry Wzór. Do pełnego zgłoszenia, potrzebne będzie jeszcze przesłania formularza finalisty wraz z ewentualną decyzją dotyczącą wykupienia usług dodatkowych dostępnego pod linkiem.

 

Jaką kategorię powinienem wybrać?

Prosimy o wybranie kategorii/ subkategorii odpowiadającej najbliżej danemu produktowi lub usłudze. W razie wątpliwości – chętnie pomożemy.

 

Co powinno być zawarte w opisie produktu?

Krótki, zwięzły opis produktu przedstawiający jego cechy użytkowe, technologie wykonania, materiał itp. (maksymalnie 800 znaków ze spacjami). Opis będzie mógł zostać wykorzystany w katalogu, w przypadku dostania się do finału Konkursu.

 

Jakie zdjęcia w formularzu zgłoszeniowym powinienem wysłać?

Prosimy o przesłanie zdjęć jak najwyższej jakości (minimum 300 dpi), maksymalnie 7 sztuk. Dopuszczalne formaty jpg, png, pdf, tiff. Zdjęcia te, w przypadku wejścia do finału będą wykorzystane w katalogu oraz do promocji produktu na stronie internetowej.

 

Dlaczego muszę przedstawić szczegóły o producencie i projektancie?

Przestrzegamy najwyższych standardów w trosce o wartość intelektualną i merytoryczną Konkursu.

 

Czy mogę zmienić dane w formularzu zgłoszeniowym/formularzu finalisty?

Nie. Prosimy o bardzo ostrożne wypełnianie formularzy, nie będzie możliwości zmiany zgłoszonych informacji ponieważ od razu przekazujemy je do dalszej edycji.

 

Kto opłaca transport i dostarczenie produktu?

Organizacja transportu oraz opłaty leżą po stronie uczestnika.

 

Jak mogę dostarczyć mój produkt?

Produkt można dostarczyć osobiście, lub kurierem w dokładnie wyznaczonym terminie, który zostanie podany minimalnie na trzy tygodnie przed wystawą. 

 

Kiedy mogę dostarczyć projekt do oceny kwalifikacyjnej?

Do oceny w pierwszym etapie ( kwalifikacji) obiekty i usługi oceniane są wyłącznie na podstawie wirtualnych materiałów dostarczonych przez zgłaszającego.

 

Rozważam dostarczenie auta do oceny, czy może być na wystawie?

Tak, przewidujemy taką możliwość. Auto może wjechać do sali im. prof. Wandy Telakowskiej. Dla samochodów przewidujemy oddzielny cennik wystawienniczy.

 

Co powinienem wiedzieć o dostawie produktów?

Dostawa produktów odbędzie się w wyznaczonych terminach. Każdy wystawca będzie o nich oddzielnie poinformowany. Dostarczenie produktów jest możliwe osobiście lub przez firmę kurierską.

 

Czy powinienem wykupić ubezpieczenie?

Tak, prosimy o wykupienie ubezpieczenia, szczególnie na transport.

 

Mój produkt jest naprawdę duży, czy mogę zgłosić go na wystawę?

Tak, możliwości mamy naprawdę spore. W sali im. prof. Wandy Telakowskiej wisiał nawet szybowiec. Duże obiekty powyżej 3x3x3m wyceniamy na wystawie indywidualnie.

 

Jaki mam czas na dostarczenie produktów na wystawę?

Wystawa będzie montowana w wyznaczonych terminach, dlatego niezbędna jest koordynacja dostarczenia poszczególnych eksponatów, będziemy tego bardzo skrupulatnie przestrzegać. 

 

Kiedy mogę rozpocząć komunikację dotyczącą udziału w konkursie?

Po o opłaceniu opłaty finalisty i otrzymaniu Godła Finalisty Dobrego Wzoru.

 

Jak wygląda wstępna ocena projektów i kwalifikacja do Konkursu?

Eksperci IWP kwalifikują projekty do konkursu. Na podstawie przesłanych projektów wybierani są finaliści. Spośród nich Jury ogłasza laureatów poszczególnych kategorii.

  

Jak wygląda praca Jury i jaki jest jego skład? Czy mogę zaprezentować mój produkt osobiście?

Obrady Jury trwają jeden dzień, wszystkie projekty zgłoszone na wystawę Jury ogląda osobiście, reszta projektów zostanie oceniona na podstawie elektronicznego zgłoszenia.

  

Czy mogę zrezygnować z katalogu?

Niestety nie. Wszyscy, którzy zgłosili się do finału, mają obowiązek zapłacić za obecność w katalogu.

 

Do kiedy mogę podjąć decyzję o dodatkowych usługach marketingowych?

Decyzja następuje w trakcie wypełnienia formularza finalisty dostępnego na stronie www.dobrywzor.com.pl, pod linkiem wysłanym przez Organizatora, w terminie trzech dni roboczych otrzymania linku.