Jury 26. edycji konkursu Dobry Wzór wybrało, spośród 115 finalistów, najlepsze produkty i usługi które prezentujemy na wystawie pokonkursowej i w katalogu.
W tym roku przyznano:
24 nagrody główne Dobry Wzór 2019 czyli nagrody Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyznane przez interdyscyplinarne jury. Nagrody Dobry Wzór są równocześnie znakiem, jakim producent może oznaczyć produkt na półce sklepowej, wspierają i budują silne polskie marki. Są one przyznawane w siedmiu kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania i Nowe materiały.
Sześć nagród specjalnych:
- DESIGNER ROKU 2019 – nagroda prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego polskiego projektanta 2019 roku;
- WZÓR ROKU 2019 – nagroda przyznawana Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla polskiego produktu;
- PRODUKT ROKU 2019 – nagroda Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu;
- WZÓR ROKU DLA KULTURY 2019 – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
- WZÓR ROKU DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU 2019 – nagroda KGHM Polska Miedź S.A.;
- WZÓR ROKU DLA INTEGRACJI 2019 – nagroda Integracji LAB, dla produktu lub usługi realizującego w pełni założenia designu uniwersalnego.
NAGRODY DOBRY WZÓR 2019 >>
NAGRODY SPECJALNE 2019 >>
SFERA DOMU
- POPPY osłonki ozdobne
Marka: DonKwiat
Projekt: KABO&PYDO
Producent: Z.P.T.S. „DON-KWIAT” Grzegorz Smołecki
Jury wskazało na wyjątkowy związek pomiędzy aspektem ekonomicznym, a użytecznością i estetyką osłonek na doniczki Poppy. To tani, masowy produkt, doskonale zaprojektowany, osadzony w światowych trendach wzorniczych i zwyczajnie potrzebny. Łatwe w montażu osłonki pozwolą na zakomponowanie zielonych ścian w domu, biurze i wszędzie tam, gdzie na co dzień brak nam kontaktu z zielenią.
- KNEE PROTECT SOLUTION strzemiona jeździeckie
Marka: WINDEREN
Projekt: Zespół OTOPROJEKT – Ewa Sendecka, Michał Tabor
Producent: Winderen Sp. z o.o.
Jury podkreśliło, że strzemiona Knee Protect Solution to nie tylko produkt, ale innowacyjne rozwiązanie, biorące pod uwagę anatomię, ergonomię i bezpieczeństwo: strzemiona odciążają nogę jeźdźca w dwóch newralgicznych punktach, zapobiegając jej przeciążeniom i urazom. Równocześnie ich konstrukcja nie pozwala na wyślizgnięcie się stopy ze strzemienia podczas jazdy, zwiększając bezpieczeństwo i zapobiegając urazom.
- DOT kolekcja opraw oświetleniowych
Marka: AQForm
Projekt: Zespół projektowy AQForm
Producent: Aquaform Inc. Sp. z o.o.
Jury zwróciło uwagę na to, że lampa DOT to doskonałe i uniwersalne rozwiązanie do niemal wszystkich rodzajów przestrzeni. Źródło ekonomicznego światła LED zostało schowane tak, że nie oślepia patrzącego z dołu, czyli nie powoduje efektu olśnienia. Równocześnie światło jest odbijane i rozpraszane przez złote czy srebrne wykończenie wnętrza klosza. Jury zwróciło uwagę, że gwarancja na użytkownie lampy to aż pięć lat – brawa za dbałość o długie życie produktu, a tym samym o środowisko!
- Oval kolekcja mebli łazienkowych
Marka: DEVO
Projekt: Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz z Grynasz Studio/Devo
Producent: Devo
Jury doceniło styl i szyk kolekcji łazienkowej OVAL, która łączy charakter loftowy ze skandynawską prostotą, a naturalne drewno dębowe z subtelnością metalowych elementów malowanych proszkowo. Oval to nowoczesna, kolekcja, wyróżniająca się wieloma rozwiązaniami funkcjonalnymi, która wnosi do przestrzeni ciepło naturalnego drewna i przyjemne dla oka owalne formy.
- Ribbon kolekcja mebli
Marka: VOX
Projekt: Joanna Leciejewska
Producent: Meble VOX Sp. z o.o. Sp.k.
Jury wskazało na wyjątkową lekkość wizualną kolekcji mebli: stolika kawowego, dwóch regałów, wiszącej półki oraz szafki RTV. Kolekcja Ribbon, urządzi nam salon czy pracownię nadając jej szyku z lat 50., rozwiąże problem przechowywania, a przy montażu da nam przyjemność tworzenia własnych kompozycji i rozwiązań, bo elementy można niemal dowolnie dodawać i multiplikować.
- RM57 fotelik / krzesło
Marka: Vzór
Projekt: prof. Roman Modzelewski
Producent: Vzór Sp. z o.o.
Jury podkreśliło konsekwentną drogę rozwoju firmy Vzór, która z uporem wprowadza na rynek kolejne niezrealizowane projekty klasyka polskiego designu – Romana Modzelewskiego. Fotelik RM 57 został przez Vzór lekko przeprojektowany, co zwiększyło jego walory ergonomiczne bez straty estetyki. Vzór zaproponował i wdrożył projekt Modzelewskiego w nowej technologii, która umożliwiła stworzenie z genialnego projektu produktu masowego.
- Podgrzewacz do butelek i słoiczków LOVI
podgrzewacz do butelek i słoiczków
Marka: LOVI
Projekt: Agnieszka Tomalczyk (Projektant Produktu), Ewa Strulak (Art Dyrektor marki LOVI)
Producent: Canpol Sp. z o.o.
Jury wskazało na wyjątkowe walory praktyczne podgrzewacza do butelek i słoiczków Lovi. Pasuje do niego większość typów butelek i słoiczków istniejących na rynku, a proste i intuicyjne programy doskonale odczytują potrzeby użytkowników. Produkt który uprości życie wielu rodziców, a którego estetyka nie wprowadza do domu chaosu estetycznego.
- Easy Clean 40 odpływ umywalkowy
Marka: PREVEX
Projekt: Zespół Projektowy Grupa Prevex
Producent: Prevex Sp. z o.o.
Jury podkreśliło wyjątkowe walory innowacyjne odpływu umywalkowego Easy Clean. Dotychczas czyszczenie odpływu umywalki czy zlewozmywaka wymagało odkręcenia tak zwanego „kolanka” – co było operacją skomplikowaną i nieprzyjemną. Teraz kiedy do umywalki wpadnie nam obrączka, jakikolwiek drobiazg, czy kiedy po prostu umywalka się zatka, wyjmujemy jeden element, odzyskujemy zgubę czy oczyszczamy odpływ. Praktyczne rozwiązanie problemu wdrożone masowo – czyli definicja designu.
- JUUN żaluzja aluminiowa 25 mm
Marka: ANWIS
Projekt: Wilfried Schönbohm
Producent: Anwis Sp. z o.o.
Jury wskazało na rewolucyjny pomysł jakim jest połączenie koncepcji tradycyjnych plis i tzw. lameli – dzięki temu można żaluzją zasłonić tylko dolną część okna. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest także wyeliminowanie z obsługi żaluzji sznurków i łańcuszka – to rozwiązanie bardzo bezpieczne dla dzieci, a dorosłym użytkownikom oszczędzające złości na plączące się i nieestetyczne elementy. Dodatkową zaletą JUUN jest możliwość customizownia ich kolorów.
- FRANKE VITAL bateria filtrująca na kapsułki
Marka: Franke
Projekt: zespół projektowy Franke
Producent: Franke
Jury jest pod wrażeniem doskonałej koncepcji firmy Franke, która nie tylko dostarcza użytkownikom filtrującej baterii czystą wodę bez mikroplastiku, osadów i rdzy, ale także oszczędza makro-plastiku światu czyli środowisku naturalnemu. Filtrując wodę z kranu przestajemy kupować wodę w butelkach, a plastik z butelek PET to jeden z najbardziej obciążających środowisko śmieci.
- ComfortLift seria 800 EEC87300L zmywarka do zabudowy
Marka: Electrolux
Projekt: Electrolux
Producent: Electrolux
Jury doceniło poszukiwania firmy Electrolux, która nie wierząc w dogmat, że wszystko już zostało wymyślone śmiało tworzy innowacje – takie jak samoczynnie unoszący się w górę dolny kosz na naczynia w zmywarce. Dzięki temu rozwiązaniu zmywarka ComfortLift staje się urządzeniem z zakresu designu uniwersalnego, dostępnym dla osób z ograniczoną sprawnością, ale także jest błogosławieństwem dla wszystkich zdrowych, którym kręgosłup nie pozwala się zbyt często schylać.
SFERA PRACY
- MOBOT® AGV FlatRunner MW robot mobilny
Marka: MOBOT
Projekt: Autorzy projektu: Marek Mazurczuk i Sudharsan Soundarrajan, kierownik zespołu: Przemysław Degórski
Producent: P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Jury zachwyciły liczne funkcjonalności mobota, który jest niezbędnym wsparciem transportu i organizacji dużych hal przemysłowych, po powierzchni których muszą być bezpiecznie transportowane wielotonowe ładunki. Mobot spełnia najwyższe wymogi bezpieczeństwa, ma wysoką ładowności aż do 1800 ton i łatwo go dostosować do istniejących hal produkcyjnych czy magazynowych. Poruszając się po specjalnych ścieżkach magnetycznych omija człowieka i przeszkody.
- Novitus ONE kasa fiskalna
Marka: NOVITUS
Projekt: OTOPROJEKT – Ewa Sendecka, Michał Tabor wraz z zespołem projektowym Novitus
Producent: COMP SA Oddział NOVITUS
Jury wskazało na to, ze firma Novitus w nowoczesny sposób podąża za wymaganiami rynku: ich najnowsza kasa „Novitus One” to urządzenie z ekranem dotykowym, systemem Android oraz z zaawansowaną aplikacją sprzedażową i z zapleczowym systemem chmurowym. Jury zwróciło uwagę na wyjątkowe walory estetyczne urządzenia, które wyznacza nowy trend na polskim rynku urządzeń fiskalnych.
SFERA PUBLICZNA
- Kolekcja Shark&Orka krzesło, stół
Marka: Marbet style
Projekt: Tomasz Augustyniak
Producent: MARBET Sp. z o.o.
Jury bardzo wysoko oceniło wyjątkowe walory funkcjonalne i estetyczne kolekcji Shark&Orka. Ten minimalistyczny zestaw krzeseł i stolika sprawdzi się zarówno w kawiarniach, pubach, restauracjach jaki i w hotelowych lobby i we wnętrzach domowych. Minimalistyczne formy mebli nadają im lekkość, a kolory: biel, grafit, odcienie różu i oliwki osadzają kolekcje w najgorętszych trendach wnętrzarskich.
- Flow meble miejskie
Marka: Komserwis
Projekt: Andrzej Klisz
Producent: Komserwis Sp. z o.o.
Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór dla mebli miejskich FLOW za ich dopasowanie do potrzeb aglomeracji XXI wieku. FLOW to jednorodna kolekcja siedzisk, ławek i stojaków dająca możliwość aranżacji miejskich miejsc wypoczynku w parkach, na osiedlowych skwerach i placach. Połączenie ciepłego drewna i wytrzymałej stali stylistycznie wpisuje się w wizerunek nowoczesnego miasta.
- CREA pisuar
Marka: Cersanit
Projekt: Mirosław Zapora
Producent: Cersanit SA
Jury doceniło wyjątkową funkcjonalność i walory estetyczne pisuaru CREA. Brak wewnętrznego kołnierza pozwolił na stworzenie gładkiej, ceramicznej bryły – dzięki temu powierzchnia jest łatwo zmywalna. Uwagę zwraca także odporny na uszkodzenia materiał z którego wykonano pisuar, który charakteryzuje się trwałością i wyjątkową gładkością powierzchni, odpornej na tworzenie się osadów.
GRAFIKA UŻYTKOWA I OPAKOWANIA
- Seria książek Pucio: Pucio uczy się mówić; Pucio na wakacjach; Pucio mówi pierwsze słowa; Pucio i ćwiczenia z mówienia Grafika serii książek
Marka: Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
Projekt: Marta Galewska-Kustra i Joanna Kłos
Zleceniodawca: Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
Jury zwróciło uwagę na to, że już dawno nie było na polskim rynku pozycji literatury dziecięcej, która w tak udany sposób łączyłaby funkcje terapeutyczne i edukacyjne z cechami doskonale zaprojektowanej graficznie książki. Jury podkreśliło dobrą organizację treści, dzięki czemu wspieranie rozwoju mowy odbywa się naturalnie, a dodatkowe pytania i wskazówki od autorki, podane poniżej lub obok głównej ilustracji przekazywane są bez straty dla estetyki i spójności wizualnej książki.
- Miasto Rybnik miejski system identyfikacji wizualnej
Marka: Miasto Rybnik
Projekt: Studio Otwarte
Zleceniodawca: Urząd Miasta Rybnika
Jury doceniło spójność nowej identyfikacji miasta Rybnik, jej atrakcyjność wizualną i odwołanie się do historycznego znaku. Jury podkreśliło, że nowa identyfikacja buduje poczucie wspólnoty, wspiera lokalny patriotyzm oraz poprawia komunikację na linii urząd – obywatel.
- Orkisz Royal Spelt Vodka opakowanie wódki
Marka: Orkisz
Projekt: Soul & Mind
Zleceniodawca: Stock Polska
Jury zwróciło uwagę na klasę estetycznego przekazu opakowania wódki Orkisz Royal. Ponadczasowe połączenie złota i kobaltowego błękitu kojarzy się z luksusem i sugeruje klasę trunku. Mocny wizualny przekaz został osiągnięty bardzo oszczędnymi środkami – widniejąca bezpośrednio na butelce nazwa wódki i wizerunek zboża komunikują więcej, niż zrobiłby to najlepszy marketingowy opis.
SFERA USŁUG
- Carq.pl Auto z historią & historia auta aplikacja mobilna
Projekt: Kajetan Rogalski (16-sto letni pomysłodawca), Tomasz Rogalski (zarządzający projektem)
Usługodawca: carQ.pl Sp. z o.o.
Jury zwróciło uwagę na wyjątkową przydatność aplikacji sprawdzającej historię i dane techniczne auta. Aplikacja ujawni nie tylko przebieg pojazdu, ale przypomni także termin badania okresowego, ważność polisy OC i to, czy samochód nie figuruje w Rejestrze Zastawów Skarbowych. Szczególnie przydatna jest możliwość skanowania QR kodu z dowodu rejestracyjnego, który otwiera bazę danych dotyczących każdego weryfikowanego w aplikacji auta.
- Serwis Prawo.pl serwis internetowy
Projekt: Ewa Usowicz – dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych Wolters Kluwer z Zespołem, Karol Kozłowski – kierownik projektu
Usługodawca: Wolters Kluwer Polska
Jury fakt, że portal prawo.pl oferuje bezpłatny dostęp do setek tysięcy artykułów ze wszystkich dziedzin prawa oraz do pełnej bazy aktów prawnych zarówno prawa polskiego jak i unijnego. Portal to „całe prawo w jednym miejscu” – trudne wyzwanie zrealizowane z konsekwencją i sukcesem. Wyrazy uznania dla twórców za czytelny przekaz treści osiągnięty za pomocą dobrze zaprojektowanego, przejrzystego lay-outu.
SFERA NOWE MATERIAŁY
- Lapitec® kamień synteryzowany
Marka: Lapitec®
Projekt: Grupa EGA
Dystrybutor: Euro-Granit Adamus Grzegorz Adamus (Grupa EGA)
Jury wskazało na innowacyjność rozwiązania konglomeratu nowej generacji jakim jest Lapitec. Konglomerat łączy właściwości porcelany technicznej z konsystencją, łatwością obróbki i estetyką typową dla kamienia naturalnego. Można go stosować na ściany zewnętrzne, wewnętrzne, panele podłogowe, fronty meblowe i blaty. Rozwiązanie doskonałe i bardzo uniwersalny produkt!
SFERA NOWE TECHNOLOGIE
- Hermes V8M dronoid
Marka: Spartaqs
Projekt: Sławomir Huczała
Producent: Spartaqs Sp. z o.o.
Jury wyraziło podziw dla konstruktorów dronoidu HERMES V8M za otwarcie drogi rozwoju inteligentnym, bezzałogowym systemom latającym na polskim rynku. Drony to przełomowe rozwiązanie komunikacyjne XXI wieku, które rewolucjonizuje szeroko rozumiane przemieszczanie aparatury, ładunków, mogące realizować zadania z zakresu obserwacji, ratownictwa, działań saperskich, operacyjnych, poszukiwania zaginionych i wiele innych. Dronoid Hermes jest konstrukcją w pełni polską, tu wymyśloną, produkowaną i stąd dystrybuowaną na świat.
- ELZAB Cube ONLINE drukarka fiskalna online
Marka: ELZAB
Projekt: Ergo Design Sp. z o.o. wraz z zespołem projektowym ELZAB
Producent: ELZAB SA
Jury doceniło konsekwentny rozwój firmy ELZAB nie ustającej w wysiłkach nad tworzeniem coraz to nowszych i doskonalszych rozwiązań fiskalnych. ELZAB CUBE ONLINE to szybka i niezawodna drukarka fiskalna wyróżniająca się najszybszą na rynku prędkością działania i i nowoczesnym, minimalistycznym wyglądem. Ma szereg wyjątkowych funkcjonalności – łączenie z wieloma stanowiskami sprzedaży, indywidualizowanie wydruków czy praca w wielu walutach.
NAGRODY SPECJALNE
Designer Roku 2019 – nagrodę Designer Roku przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego polskiemu projektantowi.
- Jarosław Szymański
Uzasadnienie:
W drodze twórczej przeszedł wszystkie szczeble – od traktowania projektowania jako stylingu, po projektowanie kompleksowe jako element strategii rozwoju firm i ich marek. W swoich pracach stawia na innowacyjność w tworzeniu produktów i usług, wyznaczanie nowych trendów – za projekty i osiągnięcia został wyróżniony wieloma nagrodami krajowymi i międzynarodowymi. Stworzył warunki dla rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw produkcyjnych – to jego prace projektowe pozwoliły nabrać tempa w ich rozkwicie. Na przykład projektami mebli ekspozycyjnych stworzył firmom możliwości funkcjonalnego prezentowania swoich marek. Dzięki wszechstronności Zespołu, który stworzył, wdrażane rozwiązania mają wymiar holistyczny i osiągają sukcesy zarówno w skali mikro jak i makro. W pracy biura projektowego stawia na współdziałanie twórców różnych dziedzin i Zespół, z którym osiąga sukcesy nie tylko w obszarze produktu, ale też rozwiązań architektonicznych. Jest współwłaścicielem nowej marki DOKI, na którą składają się projektowane i produkowane przez Zespół obiekty odwołujące się do tożsamości miejsca w którym – jak mówią – przyszło im żyć i pracować. Stworzył dziesiątki unikalnych kolekcji stając się ekspertem w dziedzinie wzornictwa i ergonomii siedzisk biurowych. Jego wszechstronne działania projektowe i całego Zespołu, z którym współpracuje mają wpływ na rozwój firm, instytucji, ale również na rozwój kultury materialnej i gospodarki.
Wzór Roku
Nagrodę specjalną Wzór Roku przyznaje Minister Przedsiębiorczości i Technologii, patron honorowy konkursu, produktowi zaprojektowanemu przez polskiego projektanta i wdrożonemu do produkcji przez polskiego przedsiębiorcę lub usłudze autorstwa polskiego projektanta i świadczonej przez polskiego usługodawcę.
- Serwis Prawo.pl serwis internetowy
Projekt: Ewa Usowicz – dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych Wolters Kluwer z Zespołem, Karol Kozłowski – kierownik projektu
Usługodawca: Wolters Kluwer Polska
Uzasadnienie:
Serwis Prawo.pl sprawnie dokonuje integracji informacyjnej. zarówno na poziomie prawa polskiego, jak i unijnego. Przedstawia w sposób przejrzysty aktualności prawne i gospodarcze, a ponadto oferuje wnikliwe analizy najistotniejszych zagadnień. Także wyroki publikowane w serwisie przedstawione są w czytelny i zrozumiały, nawet dla nieprawnika, sposób. Serwis Prawo.pl stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich, których bieżąca działalność nie zawsze wymaga utrzymywania stałej obsługi prawnej. Prawo.pl oferuje przedsiębiorcom uzyskanie w jednym miejscu fachowych odpowiedzi na pytania związane z codziennym funkcjonowaniem firmy, w szczególności z dziedziny prawa, podatków
czy kadr. Zgromadzone w jednym miejscu aktualne informacje, fachowe komentarze i analizy, a także intuicyjny layout powodują, że serwis Prawo.pl stanowi użyteczne narzędzie w podnoszeniu świadomości przedsiębiorców w obszarze prowadzonej działalności gospodarczej oraz silne wsparcie dla nich w codziennych wyzwaniach biznesowych. Serwis ma niezwykle przyjazny dla użytkownika i łatwy w obsłudze interfejs. Wyróżnia go także zaproponowany przez twórców układ treści wraz z intuicyjną nawigacją oraz przejrzystą grafiką. Przemyślane rozplanowanie zakładek pozwala na poruszanie się po serwisie z wyjątkową łatwością, a wyszukiwarka filtruje informacje również według sekcji, co znacznie przyspiesza znalezienie tych właściwych. Multimedialny format zwiększa możliwości zapoznania się z przedstawianymi przez poszczególnych redaktorów portalu treściami, zapewniając tym samym pozytywny odbiór zainteresowanych.
Produkt Roku
Nagrodę specjalną Produkt Roku przyznaje Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny konkursu, dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.
- MOBOT® AGV FlatRunner MW robot mobilny
Marka: MOBOTProjekt: Autorzy projektu: Marek Mazurczuk i Sudharsan Soundarrajan, kierownik zespołu: Przemysław Degórski
Producent: P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Uzasadnienie:
Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała się przyznać nagrodę „Produkt Roku” robotowi mobilnemu MOBOT AGV FlatRunner MW. Produkt ten można nazwać polską awangardą czwartej rewolucji przemysłowej. Poza nowatorskim wyglądem, kojarzącym się z przemysłem przyszłości, produkt ten łączy w sobie dwie cechy kluczowe z punktu widzenia misji ARP S.A.: nowoczesność i bezpieczeństwo. Urządzenie wpisuje się w trend rozwoju Internetu usług w logistyce – komunikując się z innymi robotami i systemem nadrzędnym. Jest to również rozwiązanie niezwykle bezpieczne dla człowieka. Co ważne robot może być bez przeszkód stosowany w już istniejących (w tym rewitalizowanych) halach, co obniża koszty implementacji innowacyjnych rozwiązań, pozwalając na przyspieszone wejście przedsiębiorstwa na ścieżkę Przemysłu 4.0.
Dodatkowo Agencja Rozwoju Przemysłu SA przyznała wyróżnienie dla :
- THE FIRST NEWS grafika serwisu internetowego
Marka: The First News
Projekt: Dominika Szczechowicz
Zleceniodawca: The First News
Wzór Roku dla Kultury nagrodę specjalną Wzór Roku dla Kultury przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, patron honorowy konkursu.
- FPP-V preSelect MAX okno dachowe uchylno-obrotowe
Marka: FAKRO
Projekt: Dział Badań i Rozwoju FAKRO
Producent: FAKRO Sp. z o.o.
Uzasadnienie:
Nagroda za rozwijanie i promowanie dobrego polskiego wzornictwa, które:
– w centrum stawia człowieka i jego potrzeby
– pamięta o kulturze materialnej – pięknie, ponadczasowości, trwałości
– docenia wartość przestrzeni i krajobrazu otwierając wnętrze domu na otoczenie.
W nagrodzonym projekcie okna odnajdujemy poszukiwanie najlepszych i najwygodniejszych rozwiązań funkcjonalnych a jednocześnie wrażliwość na estetykę, na światło i na przestrzeń.
Dodatkowo Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał wyróżnienia dla :
- aMUZ rebranding Akademii Muzycznej w Gdańsku
Marka: aMuz
Projekt: tatastudio – Piotr Białas, Filip Piasecki, Luiza Olichwier-Skwierawska
Zleceniodawca: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
oraz
- NIEZWYKŁE PRZYJAŹNIE. W ŚWIECIE ROŚLIN I ZWIERZĄT grafika książki
Marka: Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA
Projekt: Emilia Dziubak, Katarzyna Piętka
Zleceniodawca: Wydawnictwo Nasza Księgarnia Sp. z o.o.
Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju
Nagrodę Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju przyznaje KGHM Polska Miedź S.A., partner konkursu.
- Hermes V8M dronoid
Marka: Spartaqs
Projekt: Sławomir Huczała
Producent: Spartaqs Sp. z o.o.
Uzasadnienie:
KGHM Polska Miedź to spółka, w której model biznesowy wpisana jest idea Zrównoważonego Rozwoju. Poza typowymi obszarami odpowiedzialności, takimi jak środowisko, ekonomia czy społeczeństwo, KGHM bierze pod uwagę także elementy istotne dla górnictwa – bezpieczeństwo i efektywność zasobową. Myśląc o implementacji zrównoważonego rozwoju, Spółka dąży do wcielania idei na każdym etapie łańcucha wartości, począwszy od eksploracji surowców, przez ich wydobycie, produkcję, transport, docieranie do odbiorców, a kończąc na odpowiedzialnym gospodarowaniu zasobami. W tym celu KGHM wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne. Jednym z nich są drony, które przekładają się na bezpieczeństwo pracowników i środowiska naturalnego oraz efektywność ciągu produkcyjnego. Szczegółowa wiedza dzięki nim zdobyta pozwala optymalizować działania remontowe, zarządzać procesem produkcji, zasobami czy transportem. Drony w KGHM testowane są także w akcjach ratowniczych pod ziemią. KGHM postanowił przyznać nagrodę Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju firmie Spartaqs za dronoid Hermes V8M projektu Sławomira Huczały, będącej przykładem polskiej innowacyjnej myśli technicznej, która może mieć zastosowanie w zadaniach specjalnych przekładających się na wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju.
Wzór Roku dla Integracji – nagroda Wzór Roku dla Integracji przyznaje Integracja LAB, patron konkursu, dla produktu lub usługi realizujących w pełni założenia designu uniwersalnego.
- KNEE PROTECT SOLUTION strzemiona jeździeckie
Marka: WINDEREN
Projekt: Zespół OTOPROJEKT – Ewa Sendecka, Michał Tabor
Producent: Winderen Sp. z o.o.
Uzasadnienie:
W Integracja LAB coraz częściej obserwujemy błędne rozumienie pojęcia „projektowanie uniwersalne”. W powszechnym rozumieniu staje się ono synonimem tworzenia przestrzeni, budynków, produktów dedykowanych wyłącznie osobom z niepełnosprawnością lub osobom starszym. Pod uwagę brana jest bardzo wąska grupa użytkowników, a potrzeby większości są lekceważone, podobnie jak podstawowa wiedza z zakresu ergonomii. Strzemiona jeździeckie Knee Protect Solution firmy Winderen są przykładem zaprzeczającym tej tendencji.
Jest to produkt uniwersalny oraz przykład projektowania interdyscyplinarnego, w trakcie którego wykorzystano doświadczenia jeźdźców, ale również wiedzę z zakresu ergonomii i anatomii. Zdajemy sobie sprawę, że wybór strzemion jako „wzoru dla integracji” jest nieoczywisty, że jeździectwo jest sportem, do którego dostęp osób z niepełnosprawnością ruchu może być ograniczony. Wierzymy jednak, że produkt, który zmniejsza obciążenia przenoszone na staw skokowy i kolanowy, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko upadków, może ograniczać liczbę poważnych kontuzji i ich następstwa w przyszłości.
Mamy nadzieję, że nagroda przyznana strzemionom firmy Winderen będzie zachętą dla wszystkich projektantów do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla produktów, z których korzystamy na co dzień, w których problemy, nawet jeśli dostrzegane, przyjmuje się za wpisane w ich naturę.
WYSTAWA DOBRY WZÓR 2019
To największa wystawa designu w Polsce. Na wystawie zobaczymy 115 produktów i usług – finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór.
25 października do 1 grudnia 2019
Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie.
Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli.
Wstęp wolny.
fot. Wiktoria Tobiasz