Zaznacz stronę

Sundeck

SKŁAD PIĘTROWY TYPU PUSH-PULL

Marka:

PESA

Projekt:

Sylwetka zewnętrzna: Bartosz Piotrowski, kabina maszynistów: Mariusz Gorczyński, wnętrze: Mariusz Gorczyński i Wojciech Reszeta

Producent:

PESA Bydgoszcz SA

Na rynku od:

2015

Cena:

w zależności od warunków kontraktu i konfiguracji

Edycja konkursu:

2016

Sfera:

Transport i komunikacja

 

Pierwszy skład piętrowy typu push-pull (z ang. pchaj-ciągnij) polskiej konstrukcji, składający się z wagonu sterowniczego, wagonów środkowych oraz lokomotywy. Dedykowany zarówno dla połączeń regionalnych, jak i aglomeracyjnych. Dobre rozwiązanie na trasach o dużym natężeniu pasażerów oraz dla stacji z krótkimi peronami. Dwupoziomowe, bezprzedziałowe wnętrze wagonów pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń pasażerską. Przy projektowaniu składu zastosowano wiele nowych rozwiązań stylistycznych i materiałowych. Prędkość maksymalna: 160 km/h. 

OPINIA EKSPERTA

Najefektywniejszy jak dotąd skład wagonów odpowiadający na potrzeby komunikacyjne rozwijających się dynamicznie aglomeracji miejskich. Na wyróżnienie szczególnie zasługuje całościowe rozwiązanie funkcjonalne wnętrze wagonów, które spełniają wszystkie normy ergonomiczne pomimo trudnych i ograniczających warunków brzegowych narzucanych przez istniejący w Polsce system kolejowy, determinujący gabaryty pojazdu. 

Jury zwróciło uwagę na fakt, że push-pull Sundeck Pesy to najbardziej uniwersalny i najefektywniejszy jak dotąd polski skład wagonów odpowiadający na potrzeby komunikacyjne miast. Jury doceniło całościowe rozwiązania funkcjonalne wnętrza wagonów, które spełniają wszystkie normy ergonomiczne.