Zaznacz stronę

RM 56 WOOD

KRZESŁO

Marka:

Vzór

Projekt:

prof. Roman Modzelewski

Producent:

Vzór Sp. z o.o.

Na rynku od:

2016

Cena od:

od 1390 zł

Edycja konkursu:

2017

Sfera:

Dom

 

Marka Vzór rozpoczęła produkcję kolejnego klasyka polskiego designu XX wieku – krzesła RM 56, zaprojektowanego przez Romana Modzelewskiego w drugiej połowie lat 50. Siedzisko fotela wykonane z litej sklejki było jednym z pierwszych przykładów zastosowania jej właściwości plastycznych w polskim meblarstwie. Niestety nie trafiło do seryjnej produkcji, ze względu na trudność formowania sklejki przy tak wymagających kształtach. Teraz Vzór, dzięki opracowaniu specjalnej techniki formowania, oferuje RM 56 z siedziskiem ze sklejki, oddając hołd projektantowi. Wprowadzono też kilka subtelnych zmian pod kątem ergonomii.

Opinia eksperta

Szczególną wartością marki Vzór jest „przywracanie do życia” ikonicznych projektów modernistycznych mebli. Tak też jest w przypadku fotela RM 56 WOOD. Jego niepowtarzalna forma świetnie wpisuje się w obecne trendy wnętrzarskie i jest odpowiedzią na nostalgiczną tęsknotę za czasami świetności modernizmu. Wartością tego wdrożenia jest równoczesna dbałość o zgodność z oryginalnym projektem oraz bardzo przemyślana adaptacja do obecnych technologii i potrzeb współczesnego użytkownika (zmiana pozycji siedzenia).

Jury wskazało na to, że firma Vzór poprzez przywracanie do życia klasyków przyczynia się to utrwalenia tradycji polskiego designu i polskiej kultury. Krzesło projektu Romana Modzelewskiego z obiektu mitycznego stało się pełnoprawnym produktem rynkowym.