Zaznacz stronę

Polski Design

GRAFIKA ZNACZKA POCZTOWEGO

Projekt:

Marzanna Dąbrowska

Zleceniodawca:

Poczta Polska S.A.

Na rynku od:

2016

Edycja konkursu:

2017

Sfera:

Grafika użytkowa i opakowania

 

Znaczek pocztowy, jako miniaturowa forma sztuki, oprócz swojego oczywistego przeznaczenia, a więc opłaty za usługę pocztową, niesie ze sobą wartość dodaną, jaką jest promocja polskiego designu. W tym przypadku mamy do czynienia z designem jedynego całkowicie od podstaw zaprojektowanego polskiego auta osobowego, które było produkowane na masową skalę – mowa o kultowej już Syrenie. Znaczek oddaje cześć jej sportowej i niewdrożonej wersji (oraz jej projektantowi Cezaremu Nawrotowi) która w formie prototypu została zaprezentowana w 1960 roku, udowadniając że nie tylko Włosi potrafią projektować sportowe auta.

OPINIA EKSPERTA

Eksperci IWP docenili i pomysł serii, i otwierający ją znaczek z emblematycznym dla polskiego designu obiektem – Syreną Sport. Samochód-legenda wykraczający poza ramy stylistyczne i ideologiczne tego, co można było zaprojektować za żelazną kurtyną. W projekcie wykorzystano wizualizację 3D samochodu – oryginalny prototyp zniszczono na polecenie Gomułki. Znaczek i blok są atrakcyjne wizualnie, doskonale użyta czerwień, adekwatny font i wykorzystanie czarno-białej fotografii autora przekazują maksimum informacji.

JURY zwróciło uwagę na to, że Poczta Polska po raz pierwszy honoruje polski design specjalną edycją znaczków, w dodatku wybiera obiekt w pełni zasługujący na uznanie i miejsce w kanonie historii polskiego designu. Znaczki są profesjonalnie zaprojektowane, atrakcyjne wizualnie i intrygują skalą i magią ikony jaką jest Syrena Sport.