Zaznacz stronę

Piotr Kuchciński

DESIGNER ROKU

 

Piotr Kuchciński (ur. 1968) jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Ale to właśnie spojrzenie architekta pozwala mu tworzyć meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form.

Należy zwrócić uwagę na moment, w którym Piotr Kuchciński i jego pokolenie pojawia się na rynku producentów mebli. Pierwsze lata XXI wieku to w Polsce czas pionierskiej pracy projektantów z komercyjnymi przedsiębiorcami. Walka o miejsce projektanta w procesie tworzenia nowego produktu. I tu Piotr Kuchciński ma ogromne zasługi jako designer kształtujący wizerunek mocnych marek Balma i Noti.

Swój pierwszy zestaw mebli gabinetowych zaprojektował w roku 2001 roku, a już w 2004 był w finale naszego konkursu Dobry Wzór z kolekcją mebli gabinetowych XEON i fotelami LINUS. W 2005 roku wyróżniliśmy jego kolekcję gabinetową MIXT ,w 2006 – meble BLOC, a w 2007 – meble do mieszkań COMPLI. W 2010 wśród finalistów Dobrego Wzoru była jego kolekcja biurowa SIMPLIC.
Meble Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą, mają swoje miejsce we współczesnych opracowaniach książkowych, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się jego kolekcja Mixt.

Kuchciński to osobowość indywidualna, ale wrażliwie obserwująca rynek, projektant tworzący meble proste, bezpretensjonalne i nowoczesne, doskonale spełniające oczekiwania użytkowników.
W tegorocznym konkursie Dobry Wzór mamy dwie prace Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox. FAN ma szansę stać się kolejną ikoną polskiego designu – jego doskonała, lekka i wpadająca w oko forma ma wszystkie cechy rynkowego przeboju.
Z kolei 4 YOU to kompaktowy program pozwalający umeblować małą przestrzeń mieszkalną w sposób funkcjonalny i bardzo estetyczny. To nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale także rozwiązanie problemu małych przestrzeni i budżetów ludzi na starcie.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego ma w swojej ponad 60-letniej tradycji promocję designu rozumianego jako sposób na rozwiązywanie problemów, w tym, w dostępnej dla siebie skali, problemów społecznych. Dlatego sposób myślenia i projektowania Piotra Kuchcińskiego jest nam szczególnie bliski. I właśnie za te wartości prezes IWP wyróżnia go w tym roku swoją nagrodą.