Zaznacz stronę

KNEE PROTECT SOLUTION

Strzemiona jeździeckie

Marka:

WINDEREN

Projekt:

Zespół OTOPROJEKT - Ewa Sendecka, Michał Tabor

Producent:

Winderen sp. z o.o.

Na rynku od:

2018

Edycja konkursu:

2019

Sfera:

Dom

Cena:

984,52 zł

 

OPIS PRODUKTU

Innowacyjne strzemiona z regulacją kąta podparcia stopy oraz podwójnym absorberem energii kinetycznej to efekt poszukiwań posjonatów jeździectwa, którzy nie byli zadowoleni z osprzętu dostępnego na rynku. Strzemiona rozwiązują problem kontuzji użytkownika niwelując obciążenia stawów skokowych i kolanowych w czasie jazdy, zwłaszcza podczas skoków przez przeszkody. Ich szkielet wykonano ze stopów lekkiego aluminium, a podparcie stopy z tworzywa z domieszką włókna szklanego. Na rynku sprzętu jeździeckiego nie było dotychczas produktu uwzględniającego tego typu rozwiązania.

OPINIA EKSPERTA 

Strzemiona zostały zaprojektowane po gruntownych badaniach projektowych i wykonane z dbałością o najmniejsze detale. Produkt wyposażono w system absorberów energii kinetycznej. To technologia, dzięki której poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania został znacznie podwyższony. Materiały, z których wyprodukowano strzemiona, odciążają ich wagę i pracują dynamicznie dostosowując podparcie do masy ciała jeźdźca. Ten produkt to przykład ergonomii na najwyższym poziomie.

Uzasadnienie 

Jury podkreśliło, że strzemiona Knee Protect Solution to nie tylko produkt, ale innowacyjne rozwiązanie, biorące pod uwagę anatomię,  ergonomię i bezpieczeństwo: strzemiona odciążają nogę jeźdźca w dwóch newralgicznych punktach, zapobiegając jej przeciążeniom i urazom. Równocześnie ich konstrukcja nie pozwala na wyślizgnięcie się stopy ze strzemienia podczas jazdy, zwiększając bezpieczeństwo i zapobiegając urazom.

Uzasadnienie 

W Integracja LAB coraz częściej obserwujemy błędne rozumienie pojęcia „projektowanie uniwersalne”. W powszechnym rozumieniu staje się ono synonimem tworzenia przestrzeni, budynków, produktów dedykowanych wyłącznie osobom z niepełnosprawnością lub osobom starszym. Pod uwagę brana jest bardzo wąska grupa użytkowników, a potrzeby większości są lekceważone, podobnie jak podstawowa wiedza z zakresu ergonomii. Strzemiona jeździeckie Knee Protect Solution firmy Winderen są przykładem zaprzeczającym tej tendencji. Jest to produkt uniwersalny oraz przykład projektowania interdyscyplinarnego, w trakcie którego wykorzystano doświadczenia jeźdźców, ale również wiedzę z zakresu ergonomii i anatomii. Zdajemy sobie sprawę, że wybór strzemion jako „wzoru dla integracji” jest nieoczywisty, że jeździectwo jest sportem, do którego dostęp osób z niepełnosprawnością ruchu może być ograniczony. Wierzymy jednak, że produkt, który zmniejsza obciążenia przenoszone na staw skokowy i kolanowy, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko upadków, może ograniczać liczbę poważnych kontuzji i ich następstwa w przyszłości.
Mamy nadzieję, że nagroda przyznana strzemionom firmy Winderen będzie zachętą dla wszystkich projektantów do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla produktów, z których korzystamy na co dzień, w których problemy, nawet jeśli dostrzegane, przyjmuje się za wpisane w ich naturę.