Zaznacz stronę

Jarosław Szymański

DESIGNER ROKU
Designer Roku – nagroda prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego polskiego projektanta.
 

Uzasadnienie nagrody: 

W drodze twórczej przeszedł wszystkie szczeble – od traktowania projektowania jako stylingu, po projektowanie kompleksowe jako element strategii rozwoju firm i ich marek.
W swoich pracach stawia na innowacyjność w tworzeniu produktów i usług, wyznaczanie nowych trendów – za projekty i osiągnięcia został wyróżniony wieloma nagrodami krajowymi i międzynarodowymi.
Stworzył warunki dla rozwoju wielu polskich przedsiębiorstw produkcyjnych – to jego prace projektowe pozwoliły nabrać tempa w ich rozkwicie. Na przykład projektami mebli ekspozycyjnych stworzył firmom możliwości funkcjonalnego prezentowania swoich marek. Dzięki wszechstronności Zespołu, który stworzył, wdrażane rozwiązania mają wymiar holistyczny i osiągają sukcesy zarówno w skali mikro jak i makro. W pracy biura projektowego stawia na współdziałanie twórców różnych dziedzin i Zespół, z którym osiąga sukcesy nie tylko w obszarze produktu, ale też rozwiązań architektonicznych. Jest współwłaścicielem nowej marki DOKI, na którą składają się projektowane i produkowane przez Zespół obiekty odwołujące się do tożsamości miejsca w którym – jak mówią – przyszło im żyć i pracować.
Stworzył dziesiątki unikalnych kolekcji stając się ekspertem w dziedzinie wzornictwa i ergonomii siedzisk biurowych.
Jego wszechstronne działania projektowe i całego Zespołu, z którym współpracuje mają wpływ na rozwój firm, instytucji, ale również na rozwój kultury materialnej i gospodarki.

 

Biogram:

Jarosław Szymański (ur. 1963)
Profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prowadzący Pracownię Projektowania Produktu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Współzałożyciel pracowni projektowej i architektonicznej STUDIO 1:1, w której razem z innymi projektantami, od 2002 roku realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury i architektury wnętrz oraz wystawiennictwa.
Laureat wielu nagród w konkursach międzynarodowych i krajowych m.in: I nagroda w Konkursie na Projekt Zintegrowanego Stanowiska do Pracy z Komputerem w Pozycji Siedząco-Leżącej organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, 2008 I nagroda w Konkursie na Koncepcję Scenografii Wystawy Stałej Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, 2008 nagroda iF design award za nagrzewnicę wodną LEO FS dla firmy Flowair, 2013 ( nagroda zespołowa).
Za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze wyróżniany przez Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
O swoich inspiracjach mówi: Fascynują mnie dzieła anonimowych projektantów-wytwórców. Zachwyca mnie ich prostota i funkcjonalność, niezmienna w swojej logice i formie przez dziesiątki lat. To one bardziej mnie inspirują niż najnowsze trendy w designie. Podążając za anonimowymi twórcami, szukam w projektowanych obiektach klarownej struktury, prostych zależności pomiędzy materiałem, strukturą i funkcją. Do tego, z czym kojarzy się design – do formy, dochodzę na końcu, nigdy nie jest ona dla mnie punktem wyjścia, jest zawsze „puentą”.