Zaznacz stronę

Hermes V8M

Dronoid

Marka:

Spartaqs

Projekt:

Sławomir Huczała

Producent:

Spartaqs Sp. z o.o.

Na rynku od:

2019

Edycja konkursu:

2019

Sfera:

Nowe technologie

Cena:

344400 zł w zależności od konfiguracji

 

OPIS PRODUKTU 

Zaawansowany technologicznie wielowirnikowiec z włókna węglowego, przeznaczony do wykonywania skomputeryzowanych misji automatycznych, które mogą być prowadzone zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w trudnych warunkach pogodowych. Dzięki dużej mocy pochodzącej z ośmiu silników, jest w stanie przenosić cięższe i doskonalsze urządzenia optoelektroniczne lub pomiarowe, za ciężkie dla mniejszych konstrukcji. Dodatkowo jest wyposażony w pojemnik transportowy, w którym może przewozić leki, opatrunki oraz inne ładunki do 8 kg, w warunkach miejskich lub w rejony trudno dostępne.

OPINIA EKSPERTA 

Godne uwagi osiągnięcie polskiej myśli technicznej, będące niezastąpionym wsparciem służb mundurowych cywilnych i militarnych w ich specjalistycznych zadaniach. Jest to niezawodne urządzenie latające, silne i wytrzymałe, stabilne w powietrzu, którego zakres obejmuje transport, ratownictwo medyczne, górskie, działania saperskie, czynności operacyjne policji, zabezpieczanie zgromadzeń, poszukiwanie zaginionych w trudnym terenie i wiele innych. Szeroki zakres możliwości powoduje, że HERMES V8M nie ma odpowiedników.

 

Uzasadnienie

Jury wyraziło podziw dla konstruktorów dronoidu HERMES V8M za otwarcie drogi rozwoju inteligentnym, bezzałogowym systemom latającym na polskim rynku. Drony to przełomowe rozwiązanie komunikacyjne XXI wieku, które rewolucjonizuje szeroko rozumiane przemieszczanie aparatury, ładunków, mogące realizować zadania z zakresu obserwacji, ratownictwa, działań saperskich, operacyjnych, poszukiwania zaginionych i wiele innych. Dronoid Hermes jest konstrukcją w pełni polską, tu wymyśloną, produkowaną i stąd dystrybuowaną na świat.

 

Uzasadnienie:

KGHM Polska Miedź to spółka, w której model biznesowy wpisana jest idea Zrównoważonego Rozwoju. Poza typowymi obszarami odpowiedzialności, takimi jak środowisko, ekonomia czy  społeczeństwo, KGHM bierze pod uwagę także elementy istotne dla górnictwa – bezpieczeństwo i efektywność zasobową. Myśląc o implementacji zrównoważonego rozwoju, Spółka dąży do wcielania idei na każdym etapie łańcucha wartości, począwszy od eksploracji surowców, przez ich wydobycie, produkcję, transport, docieranie do odbiorców, a kończąc na odpowiedzialnym gospodarowaniu zasobami. W tym celu KGHM wykorzystuje najnowsze osiągnięcia technologiczne. Jednym z nich są drony, które przekładają się na bezpieczeństwo pracowników i środowiska naturalnego oraz efektywność ciągu produkcyjnego. Szczegółowa wiedza dzięki nim zdobyta pozwala optymalizować działania remontowe, zarządzać procesem produkcji, zasobami czy transportem. Drony w KGHM testowane są także w akcjach ratowniczych pod ziemią. KGHM postanowił przyznać nagrodę Wzór Roku dla Zrównoważonego Rozwoju firmie Spartaqs za dronoid Hermes V8M projektu Sławomira Huczały, będącej przykładem polskiej innowacyjnej myśli technicznej, która może mieć zastosowanie w zadaniach specjalnych przekładających się na wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju.