Zaznacz stronę

,,BRACIA KARAMAZOW”

GRAFIKA KSIĄŻKI Z PŁYT DVD

Projekt:

Zespół projektowy: kolektyw kilku.com - Idalia Smyczyńska; Robert Zając; Koordynator projektu: Barbara Sawicka

Zleceniodawca:

Centrum Kultury w Lublinie

Na rynku od:

2015

Edycja konkursu:

2017

Sfera:

Grafika użytkowa i opakowania

 

Oryginalne, dwuelementowe wydawnictwo, na które składają się nowy przekład „Braci Karamazow” autorstwa prof. Cezarego Wodzińskiego oraz płyta DVD z telewizyjnym zapisem adaptacji powieści w wykonaniu Teatru Provisorium. Proste, eleganckie i przykuwające uwagę przez wyraźne odróżnienie się od dotychczasowych polskich wydań Dostojewskiego wydawnictwo zyskało nową, współczesną formę. O wyjątkowości projektu decyduje oryginalne rozwiązanie w postaci obwoluty, która jest jednocześnie opakowaniem płyty.

OPINIA EKSPERTA

Współczesne podejście do klasyki: nowe tłumaczenie Braci Karamazow w formie książki i płyty CD otrzymało formę adekwatną do ambitnego przekładu. Oryginalny i intrygujący font tytułowy, który wraca w nazwach rozdziałów, tradycyjne wyklejki, gra czernią i bielą, tasiemka do zaznaczania stron dają efekt wysmakowany i przekonujący. Książka łączy elementy klasycznego wydania z elementami na wskroś współczesnymi – co podkreśla dodatek konsekwentnie zaprojektowanej płyty CD i okładki na nią.

JURY podkreśliło rolę designu w promowaniu dóbr kultury światowej – dzięki wyjątkowo atrakcyjnemu wizualnie bibliofilskiemu wydaniu książki Bracia Karamazow – Fiodora Dostojewskiego zyskała oprawę, która nie tylko oddaje charakter geniuszu autora, ale także stanowi zachętę do sięgnięcia po książkę i dołączone do niej DVD z przedstawieniem teatralnym.

 

Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego