Zaznacz stronę

2014N KRAKOWIAK (Twist Step)

TRAMWAJ NISKOPODŁOGOWY

Marka:

Pesa

Projekt:

Sylwetka zewnętrzna: Bartosz Piotrowski, wnętrze: Bartosz Piotrowski, NcArt

Producent:

Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Na rynku od:

2015

Cena:

zależy od konfiguracji i warunków kontraktu

Edycja konkursu:

2015

Sfera:

Transport i komunikacja

 

Tramwaj powstał dla Krakowa. Ma skuteczny układ napędowy: przyśpieszenia optymalne dla komfortu jazdy; skrócona droga hamowania; energia odzyskana przy hamowaniu jest wykorzystywana podczas rozruchu, przyśpieszania lub awarii. Podłoga przy wejściu znajduje się 300–350 mm nad szyną. Rampa dla wózków pozwala podróżować niepełnosprawnym i usprawnia wymianę pasażerów. Możliwa jest diagnostyka online stanu pojazdu.

OPINIA EKSPERTA

Najdłuższy tramwaj w Polsce wyróżnia się elegancją. Łagodna linia, konsekwentne poziome podziały z dużą powierzchnią przeszkleń i obniżona sylwetka korzystnie wpływają na jednorodność bryły. Wewnątrz pozytywne wrażenie robi kolorystyka siedzeń i udany graficznie logotyp na oparciach. O sprostaniu wymogom współczesności świadczą urządzenia zapewniające komfort jazdy, zaawansowany system informacji pasażerskiej, obecność złączy USB i uwzględnienie potrzeb rowerzystów. Taki środek transportu publicznego korzystnie wpłynie na wizerunek miasta.

Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za wyjątkową umiejętność sprostania wymogom współczesności: zaprojektowanie tramwaju na specjalne zamówienie specyficznego klienta jakim było miasto Kraków. Kastomizacja, umiejętność dopasowania produktu do wymagań konkretnego klienta jest dzisiaj kluczem do sukcesu rynkowego, który jest udziałem tak potentata jakim jest PESA SA jak i profesjonalnego studia projektowego NC.ART. O sprostaniu wymogom współczesności TRAMWAJU KRAKOWIAK świadczą urządzenia zapewniające komfort jazdy, zaawansowany system informacji pasażerskiej, dostępność złączy USB i uwzględnienie potrzeb rowerzystów – wzięcie pod uwagę user experience czyli doświadczenia klienta. Taki środek transportu publicznego z pewnością wpłynie korzystnie na wizerunek miasta.

Uzasadnienie: Minister Gospodarki zwrócił uwagę na to, tramwaj niskopodłogowy 2014N „Krakowiak”(Twist Step) którego producentem jest PESA Bydgoszcz S.A. zasługuje na wyróżnienie, gdyż został zaprojektowany i wyprodukowany przez polskich przedsiębiorców, w sposób innowacyjny i odważny, spełniający światowe standardy, a jednocześnie z duża dozą dbałości o zaspokojenie specyficznych potrzeb komunikacyjnych Krakowa, co dowodzi, iż PESA będąc marką silnie rozpoznawalną za granicą i zdobywającą nowe rynki zbytu nadal z jest gotowa z najwyższą starannością zaspokajać potrzeby swoich lokalnych odbiorców. 2014N „Krakowiak” to najdłuższy tramwaj produkowany w kraju (42,83 m). PESA Bydgoszcz to producent o światowej renomie i standardach produkujący w dużej mierze na rynek międzynarodowy, jednak ten model serii Twist został stworzony specjalnie dla Krakowa, silnie zindywidualizowany w związku ze specyficznymi potrzebami nabywcy, przykładowo układ dynamiczny tramwaju został przystosowany do starej, ciaśniejszej zabudowy, zastosowano też wiele rozwiązań funkcjonalnych na specjalne życzenie miasta np. przeciwstawne fotele ze stolikami stworzone z myślą o odwiedzających miasto turystach. Dowodzi to, iż producent mimo globalnej skali działalności z uwaga podchodzi do potrzeb każdego klienta.