Zaznacz stronę

Miski i półmiski w kształcie ryb w dekoracji „kobaltowe chmurki”

Kolekcja ceramiki

Marka:

Ceramika Artystyczna Bolesławiec

Projekt:

projektant dekoracji: Maria Starzyk; projektant formy: Mariusz Ochocki.

Producent:

Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Bolesławiec

Na rynku od:

2017

Cena od:

270,30 zł

Edycja konkursu:

2018

Kategoria:

Dom

 

Tradycja wyrabiania ceramiki w dolnośląskim Bolesławcu sięga kilkuset lat. Projektanci nadążają jednak za duchem czasu i oprócz klasycznych naczyń, takich jak misy, talerze i dzbany, na rynku pojawiają się naczynia odpowiadające np. modzie na egzotyczne potrawy. Tak jest w przypadku kolekcji misek i półmisków w kształcie ryby. Ich forma sugeruje przeznaczenie do spożywania dań rybnych, w tym sushi. Delikatna dekoracja kobaltowa to połączenie tradycji kolorystyki ceramiki bolesławieckiej i japońskiej porcelany.

OPINIA EKSPERTA

W przypadku tej kolekcji misek i półmisków projektantom udało się w ciekawy sposób połączyć pozornie odległe tradycje i ornamenty – charakterystyczne kropeczki i kolor indygo, które kojarzą się z ceramiką bolesławiecką oraz wzór fal inspirowany klasycznym japońskim motywem seigaiha. W połączeniu z uroczą, bezpretensjonalną formą kolekcja zyskała miły dla oka współczesny charakter, który bez trudu można skomponować z nowoczesną zastawą stołową. Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych folkowych ornamentów, z jakich słynie Bolesławiec.

UZASADNIENIE:
Jury zwróciło uwagę na doskonałe wyczucie rynku i trendów – „rybne” półmiski są równocześnie europejskie i dalekowschodnie, funkcjonalne i piękne. Wykorzystują tradycyjną bolesławicką technikę stempelkową, ale w nowoczesnym, uwspółcześnionym wydaniu.